VELKOMMEN

VELKOMMEN

Velkommen til klinikkens hjemmeside.

Her kan du finde information om vores åbningstider, telefontider og meget mere.

Elektronisk tidsbestilling,
Elektronisk receptfornyelse og
Elektronisk henvendelse til klinikken kan foretages via E-KONS LOGIN knappen ud for den læge man vil booke en tid hos.

Telefonisk tidsbestilling 

tlf nr. 45162990 hver dag mellem 8 - 12

Drop-in for vores lyspatienter i åbningstiden

Husk!
Der skal være fremsendt henvisning fra egen læge før gruppe-1-patienter kan få tildelt tid til behandling i klinikken. Henvisningen gælder for den lidelse lægen har bedt om vurdering af.

Der kræves ikke henvisning for gruppe-2-patienter.
 
Patienter som selv ønsker at betale kan behandles mod et vederlag.

 

Se venligst klinikkens privatlivspolitik under praktisk information, tilsynsrapport inden dit 1. besøg hos hudlægerne 

UDEBLIVELSER OG AFBUD

Udeblivelser & afbud
Der opkræves gebyr ved udeblivelse uden afbud senest 1 døgn før aftalt tid.
Afbud kan ske via hjemmesiden eller pr telefon.
Gebyrer ved udeblivelse uden afbud:
250 kr hvis man udebliver fra konsultation
500 kr hvis man udebliver fra operation/laser
 


UNDERSØGELSER

Hudlægeklinikken i Det Gamle Apotek kan bl.a. tilbyde flg. undersøgelser:

  • Allergiudredning i form af  RAST test (blodprøve): standardserie, latex og fødevarepanel
  • Eksemudredning i form af lappetest (epicutantest) inkl. udvidede specialserier og lappetest med egne produkter
  • Udredning og udfærdigelse af speciallægeerklæring ved erhvervsbetingede hudsygdomme.
  • Undersøgelser af modermærker med dermatoskopi
  • Diagnostisering af hudcancer
  • Biopsi ved vanskeligt diagnostiserbare hudsygdomme.
  • Undersøgelser for bakterier inkl. Wood-light samt virus- og svampe i hudsygdomme
  • Udredning af bindevævssygdomme
  • Udredning af hårtab
  • Venerologisk undersøgelse

BEHANDLINGER

Hudlægeklinikken i Det Gamle Apotek kan tilbyde følgende behandlinger:

  • Eksembehandling
  • Psoriasisbehandling
  • Sårbehandling, inkl. skinnebenssår
  • Operation af mindre hudtumorer
  • UVB lys (smalspektret, TL01) helkrops
  • UVB lys (smalspektret TL-01) hænder og fødder
  • Photodynamisk terapi (PDT) af forstadier til hudkræft og overfladisk hudkræft
  • Behandling af vorter inkl. vandvorter (molluskler)
  • Behandling af øget svedtendens ved iontoforese
  • Frysebehandling af hudsygdomme med flydende kvælstof (kryoterapi)
  • Dermojet-behandling (indsprøjtning ved tryk i neglevolde) til neglesygdomme og fortykkede ar.
  • Laser og IPL( intense pulse light) af karforandringer relateret til hudsygdomme.( vi laver ikke kosmetiske
  • behandlinger og vi tilbyder ikke laserbehandling til børn under 15 år.)

FERIE

Klinikken holder lukket på følgende datoer (begge dage inkl.)

Efterårsferie 17.10.18-19.10.18
  Juleferie 21.12.18-01.01.19
Påskeferie 15.04.19-22.04.19
Store Bededag 17.05.19-17.05.19
Kr. Himmelfartsdag 30.05.19-31.05.19
Grundlovsdag 05.06.2019
Pinseferie 10.06.2019
Sommerferielukket 08.07.19-27.07.19

 

HANDICAP FORHOLD

Klinikken har handicapadgang og handicapindretninger.

HUDLÆGERNE

RIKKE SKØT CVETKOVSKI

Speciallæge i hudsygdomme (dermato-venerologi), ph.d.

 

Klik på E-KONS LOGIN knappen for at booke tid, bestille medicin eller skrive til lægen.

LINE SIMMELSGARD

Speciallæge i hudsygdomme (Dermatologi & venerologi)
 

Klik på E-KONS LOGIN knappen for at booke tid, bestille medicin eller skrive til lægen.

VEJLEDNING TIL FØRSTE GANG LOGIN

Kære Patient

I forbindelse med overgang til nyt IT system, så skal i som patient oprette jer som brugere på vores patientportal, I skal gøre som følgende:

Klik på E-KONS LOGIN ud for den læge i vil ind til, I vil dernæst komme til Login siden.

I skal nu oprette jer som ny bruger:

  1. Klik på Opret ny bruger
    • Udfyld alle felterne 
  2. Adgangskoden skal som minimum bestå af 4 tal eller bogstaver
  3. Klik på Send

I er nu oprettet som bruger

Skriv jeres CPR.nr. og den adgangskode i har valgt.
I vil nu komme til ny side.
Her skal I taste den sikkerhedskode i modtager på jeres mail adresse.


Glemt adgangskode:
Har i glemt jeres adgangskode, så klik på lægens E-KONS LOGIN knap, og klik dernæst på Glemt password.
I vil nu modtage en mail med nyt adgangskode.
Når I er logget ind kan i selv under Ret kontaktoplysninger ændre til en anden kode.